Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus Gümnaasium Mihklipäeva tervitus!

Mihklipäeva tervitus!

Hea koolipere Aitäh teile kaasasolemise ning kaasamõtlemise ja tegutsemise eest! Mihklipäeval, Vanalinna Hariduskollegiumi (VHK) sünnipäeval, oleme ikka teinud kokkuvõtteid möödunust, et uuele aastale korrastatud mõtetega vastu minna. Viimaste aastate mihklipäeva tervitusi üle lugedes tekkis tunne, et igal sügisel tõdeme, kui eriline, pingutust nõudev ja tihe aasta on olnud. Kas see pole mitte tore – vaadata aastale tagasi elevuse ja värinaga hinges, mitte tüdimusega.

Rohkem ruumi!

VHK direktor Kersti Nigesen tõdes mihklipäeva eel, et kui eelmisel aastal saime öelda, et meie haridus- ja kultuurikeskkond on saavutanud tervikliku struktuuri, siis praegu on võimalik öelda, et ka ruumiline perspektiiv on olemas ning järgnevate aastate pingutustega saame selle kasutusele võtta nii, mis lubab VHK-l astuda lähemale nendele koolidele, kes võivad uhkust tunda oma kaasaegse õpikeskkonna üle. „Sellised võimalused ei ole tekkinud üleöö ja iseenesest. Aastaid on vanemad panustanud laatadel, korjates raha Okasroosikese lossi tarbeks, mida meil polnud. Praeguseks käib lossi esimese korruse neljas ruumis õppetöö, kolmas korrus on remondis ja oktoobri lõpus peaks seal kunstimaja tööd alustama. Ministeeriumi ja linna eraldatud rahaliste vahenditega on lossis välja ehitatud teine trepikoda ja puhastatud pööning. Meie oma õpetajate abiga said prügist vabaks esimene ja teine korrus. Praegu jääb puhtaks teha veel kelder,“ ütleb Kersti ning lisab, et kõik see on toimunud justkui hea vaimu juhtimisel, mis on inspireerinud erinevaid institutsioone, kellel algselt usk sellesse lahendusse puudus.
Okasroosikese puhul saame öelda, et tee lossini on sillutatud paljude inimeste, nii vanemate, õpetajate kui ka ametnike suurema või väiksema pingutuse, kuskil öeldud hea sõna, millalgi annetatud vahendite või tööga. Riigi ja kohaliku omavalitsuse institutsioonid on olnud nõus raamist välja astuma ja lahendusi otsima seal, kus need algul võimatuna on näinud. Selle eest suur aitäh!
Okasroosike on olnud meie kõigi kauaaegne unistus, aga samavõrra on olnud unistuste kaugusel meie kasvavate koolide – Püha Miikaeli Kooli (PMK) ja Kohila Mõisakooli (KMK) – majad. Üsna eriline on see, et mõlemad koolid taastavad ka meie kultuurikeskkonda ja ajaloolist järjepidevust, restaureerides oma kooli tarvis ajaloolisi hooneid. Kokkuvõttes on see ka muidugi haridusküsimus, millise järjepidevusega keskkonnas meie lapsed õpivad. Pärijata pole pärandit.
PMK koolihoone ehitusel Vene 16 on tulnud välja väärtused, mida keegi ei osanud oodata: kui ehitaja tulevastest klassiruumidest korterid välja lammutas ning kõik kenasti siledaks tehtud seinad ja laed tühjaks said, tervitas meid keskaeg: seintelt tulid välja konsoolid ning laest talamaalingud. Kahjuks lükkas see edasi maja valmimise plaani, kuid kindel on see, et iga klassi ootab ees ilus, vanalinnale kohane õpikeskkond. PMK juhi Enel Kotli sõnul on olnud liigutav näha, kuidas keegi pole koolipere murede suhtes ükskõikseks jäänud. „Tallinna muinsuskaitsjad on otsinud lahendusi, et toetada restaureerimistöid ning kogudus ja piiskop Philippe Jourdan on valmis aitama, otsides kooli ruumide restaureerimiseks rahastust katoliku kirikuga seotud fondidest. Samuti oleme tänulikud vanematele, kelle hea tahte toel õnnestus talvel välja ehitada Vene 16 hoones dominiiklaste saal – see ruum on meile praegu hinnalisem, kui oskasime kevadel arvata: lastel on koht, kus söömas käia ja aega veeta,“ on Enelil hea meel.
See, et kodanikuühendus ehitab oma lastele koolimaja, on siiamaani kuulunud pigem ulmevaldkonda. Kuid ka Kohilas on see just niimoodi läinud: vanemate julgus on inspireerinud erinevaid institutsioone ning nii kerkib lagunenud tall-tõllakuurist nii oma kui ka teiste koolide vanemate ning riigi ja valla toel oma koolimaja. KMK juhil Anu Nigesenil on põhjust rõõmu tunda, kui ta ütleb, et jõulust saavad Kohila kooli lapsed, kes praegu üle alevi laiali pillutatud, oma koolimajja kokku kolida.

Rohkem kultuuri!

Tulles ruumide juurest igapäevaste tegevuste juurde, kerkib aastatagusest ajast esile üks septembrikuu päev, kui nii VHK, PMK kui ka KMK mudilaskoorid ja gümnaasiumi kammerkoor osalesid oikumeenilisel noortekohtumisel paavstiga, lisaks osalesid gümnaasiumi õpilased ja vilistlased koorilauljatena pühal missal Vabaduse väljakul, mille pühitses paavst Franciscus.
Suvisel juubelilaulu- ja tantsupeol osales üle poole tuhande meie koolide õpilase laulja, tantsija ja/või pillimängijana. Peo juhtide hulgas oli rohkesti meie vilistlasi, õpetajaid ja lapsevanemaid.
Traditsioonilisest õpilaste omaloomingukonkursist, mille teemad olid „Meistrid, sellid, õpipoisid”, „Vanem kui riik“ ja „Vaadates tähti“, kasvas välja maikuine vanalinna koolide kevadkontsert „Kas siis selle maa keel”, kus võis näha ka aasta jooksul valminud parimaid kunstitöid.
Vanalinna Muusikamaja tütarlastekoor tähistas 15. ning lastekoor ja mudilaskoor 25. sünnipäeva kontserdiga Mustpeade majas, kus koos koori vilistlastega esines pea 130 lauljat. Püha Miikaeli poistekooril täitus 30. tegutsemisaasta ning seda tähistati MustonenFesti raames kontsertidega Eestis ja Iisraelis ning 1. juuni sünnipäevakontserdiga Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.
VHK kammerorkestril oli  hooajal  39 eriilmelist kontserti ja suvel veel 10 kontserti Eesti eri paigus. Viiuliansamblid Võlukeeled, Mosaiik ja Tuuleviiulid andsid üle 100 kontserdi väga erinevates paikades: nii vanadekodudes, haiglates kui ka uhketes kontserdisaalides.
Muusikamajas jätkusid kontserdisarjad Kaminamuusika ja Reval Folk.
Maikuus toimus Kaarli kirikus juba V kristlike koolide laulufestival ning VI laulufestival otsustati pidada Kohilas.
Teatriklasside esituses sai oktoobris Kloostri Aidas kuulda Juhan Viidingu 70. sünniaastapäevaks koostatud kava „Mõeldes Juhan Viidingule”. Põhikooli lõpetajad tõid enne jõule välja Tõnis Rätsepa ja Juhan Viidingu näidendi „Olevused”, mida mängiti Eesti Rahvusraamatukogus ja teatris NO99. VHK teatrikooli XXI lennu lavakava „Puu igatseb lehtida“ etendus kevadel Kirjanike Majas ning lõpulavastus, Moliere’i „Ihnus“ suure menuga Theatrumis.
Kinoklassil valmis kaks tuvustavat filmi – VHK ball ja kinoklass.
Oktoobris sai tutvuda kunstikooli vanemate õpilaste suvepraktika töödega Kloostri Aidas nig suve alguses oli kunstikooli lõpetajate näitus üleval galeriis Aatrium. Jaanuari lõpus avati Kullo Lastegaleriis Püha Johannese Kooli, Tallinna Toomkooli, Kristiine Gümnaasiumi, Püha Miikaeli Kooli ja VHK õpilastööde ühisnäitus. Kunstimaja õpilaste ja õpetajate valmistatud jõulusõimi sai alates nigulapäevast vaadata Vene tänava vaateakendel.
***
Miikaeli Ühendus on püüdnud oma tegevuses lähtuda põhimõttest, et abivajajat tuleb aidata. Täname neid 150 peret, kellel on olnud võimalik maksta suuremat keeleõppe- või erialatasu, see on andnud võimaluse toetada 175 peret, kes vajavad abi. Aitäh kõigile annetajatele ja abistajatele, kelle abil oleme saanud lisaks ruumide korrastamisele osta raamatukogu jaoks raamatuid, muusikakoolile pille, kunstikoolile kunstivahendeid ning maksta stipendiume.
Suur aitäh hoolekogule, kes on alati valmis lennukalt kaasa mõtlema ja tegutsema. Hoolekogu algatatud lastevanemate koolitused saavad üsna pea omale järje!

Miikaeli Ühenduse nimel
Kati Käpp, tegevjuht

Tegevused dokumentidega