Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus Muusikamaja VHK Teatrikooli abiturentidel on valminud teine lõputöö, S. Mrožeki "Lesed"

VHK Teatrikooli abiturentidel on valminud teine lõputöö, S. Mrožeki "Lesed"

23., 24., 25., 26. aprillil kell 19.00 Theatrumi saalis (Vene 14)

Kolmapäeval, 19. aprillil esietendus Theatrumis S. Mrožeki "Lesed" (1992), mis on Vanalinna Hariduskolleegiumi Teatrikooli abiturientide lõputöö. Lavastaja Maria Peterson, kunstnik Laura Pählapuu.

Mrožekile iseloomulikult koosneb näidendi tegevus vaimukatest dialoogidest, mis on täis absurdseid vastuolusid. Selle kahevaatuselise komöödia puhul pidas autor ise oluliseks ära märkida, et mängima peavad seda väga noored näitlejad.
See on kindlasti üks põhjuseid, miks näidend õpilastele meeldis ja ka valituks osutus.

VHK Teatrikooli tänavustele lõpetajatele on see juba teine lõputöö. Sügisest on olnud Theatrumi mängukavas lavakava A. P. Tšehhovi novellide ja vene romansside
ainetel, mis hiljutisel üleriigilisel kooliteatrite festivalil pälvis mitmeid auhindu.

* * *

Sławomir Mrožek sündis 1930, Borzecin`is Krakowi lähedal, Poolas, postiljoni peres. Õppis arhitektuuri, kunstiajalugu ja orientalistikat.

Mrožek alustas ajakirjanduses, esmalt karikatuuride ja lühikeste artiklitega, mis olid täis sõnamängu ja groteskseid situatsioone. 50-60ndatel sai temast
oluline figuur Poola kirjanduses, mil ta alustas ka näidendite kirjutamist.
Mrożek on tõenäoliselt nii Poolas kui ka välismaal kõige rohkem lavastatud poola näitekirjanik. Tema teoseid on tõlgitud rohkem kui kümnesse keelde.

Alates aastast 1963 elas Sławomir Mrožek välismaal Itaalias, Prantsusmaal ja Mehhikos. 1997 aastal pöördus tagasi Poolasse.

Tema näidendid näitavad kõige lihtsamaid olukordi ja inimlikke käitumisviise. Ta paljastab nende koomilisuse ja absurdsuse. Mržek on eelkõige huvitatud inimesest tema ühiskondlikus ja kultuurilises "varustuses". Satiiri vormis on ta püüdnud määratleda põhimõtteid, millest lähtuvalt inimesed oma mikrokogukonnas või ühiskonnas toimivad. Mrožek loob absurdseid olukordi, vastandades stereotüüpe ja kindlapiirilisi (ja väga tihti vastandlikke)
tegelaskujusid. Ta vaatleb teraselt vastuolusid, mis on omased inimesele, kes peab leidma oma koha iseäralikus maailmas, mis on üles ehitatud aprioorselt juurdunud tavadele. Eelkõige vaatleb näitekirjanik mingi käitumisviisi aluseks olevat moraali ja eetilisi põhimõtteid. Samal ajal otsib ta üles ja paljastab puudused või vead, mis peituvad valitsevates ühiskondlikes ja kultuurilistes normides. Mrożek on realist, kelle teostes konkreetsed seigad jõuavad välja absurdini.

"Paljud on toonud esile peaaegu matemaatilisi põhimõtteid, mille järgi Mrožeki kujutlusvõime töötab," kirjutab Malgorzata Sugiera. "Ta valib välja absurdsed
kõrvalekalded reaalsusest, mis teda ümbritseb ja juhib neid laval raudse loogikaga nende lõpliku tagajärjeni" ("Dramaturgia Sławomira Mrożka" Krakow, 1996).


19. (esietendus), 20., 23., 24., 25., 26. aprillil kell 19.00 Theatrumi saalis (Vene 14) Piletid (50.-/35.-)

Tegevused dokumentidega