Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus Muusikamaja KAMINAMUUSIKA kontsert "Ostinato"

KAMINAMUUSIKA kontsert "Ostinato"

25. novembril kell 17:00 Muusikamajas - Bassivariatsioonid läbi aegade - Esinevad: Marju Riisikamp - orel, Toomas Trass - orel, improvisatsioon, VHK Gümnaasiumi õpilased Katrin Tanveli juhendamisel

Kontserdi läbiv teema on BASSO OSTINATO, mis iseloomustab u viie sajandi vanust kompositsioonivõtet, mil üha korduvale bassi motiivile komponeeritakse külluslikult variatsioone. Bassi osa eriliselt väärtustanud 16. ja 17. sajandi muusikas, eeskätt lauto-ja klahvpillirepertuaaris on rohkelt ostinaatsele, st järgijätmatult taastulevale kordusmotiivile loodud palju muusikat, nagu passamezzo, follia, romanesca, ruggero jpt. Hiljem, baroki ajal olid meelisteemadeks passacaglia ja chaconne. Korduva bassikäiguga tantsu- ja ringmängulaulude põhivõtteks oli vahetu improviseerimine ning basso ostinato variatsioonidega on heliloojad läbi sajandite oma fantaasialendu demonstreerinud. Haydni ja Mozarti ajastul huvi ostinaatsete skeemide vastu mõnevõrra jahenes, kuid 1800 aastate lõpuveerandil sai see taas uue hoo sisse. 20. sajandi alguse ostinaatse muusika kuulsaim näide on vaieldamatult Maurice Raveli Boléro.

Kontserdi peaesineja on helilooja, EMTA õppejõud, organist ja suurepärane improvisaator Toomas Trass, 17. sajandi orelihelindeid demonstreerib Marju Riisikamp ning õhtu esinejate seas on ka VHK gümnaasiumi õpilased õpetaja Katrin Tanveli juhendamisel.

Tegevused dokumentidega