Kohustuslik kirjandus
VHK gümnaasiumi kirjanduskursused ja kohustuslik kirjandus (tervikteosed) 2022/23. õppeaastal
Kirjanduskursused 1 - 6 on kohustuslikud kõigile õppesuundadele, “Kirjanduse ja ühiskonna” suunakursused on K, H ja M õppesuundades, neid ei ole A ja R õppesuundades.
11. ja 12. kl kohustuslike kursuste puhul on õpilasel võimalik valida, kas õppida kirjandust süvendatult või baastasemel, tervikteoste valik varieerub õpilase valikust lähtuvalt.
10. klass
Kirjandus 1 “Antiik – klassitsism” (õp Sanne Haab): Sophokles „Kuningas Oidipus“; Moliére „Don Juan“ ja „Tartuffe“; Jostein Gaarder „Sophie maailm“ (esimesed 204 lk).
Kirjandus 2 “Valgustus – romantism” (õp Neeme Põder): Victor Hugo „Jumalaema kirik Pariisis“ või „Inimene, kes naerab“; Aleksander Puškin „Jevgeni Onegin“; Oscar Wilde „Dorian Gray portree“.
Suunakursus “Kirjandus ja ühiskond I” (õp Neeme Põder): Albert Camus “Võõras”; Romain Gary „Elu alles ees“.
11. klass
Kirjandus 3 „Kirjanduse põhiliigid ja žanrid“ (õp Neeme Põder/ õp Maris Vaher/õp Igor Kaasik)
Süvendatud õpe: Anton Hansen Tammsaare "Tõde ja õigus" I osa; üks Henrik Ibseni näidend ("Nukumaja" või "Kummitused" või "Metspart" või "Kui me, surnud, ärkame"); Thomas Manni novell "Tonio Kröger", eesti luuletaja luulekogu.
Baaskursus: Anton Hansen Tammsaare "Tõde ja õigus" I osa; Henrik Ibseni näidend "Nukumaja"; eesti luuletaja luulekogu.
Kirjandus 4 / "XX sajandi kirjandus" (õp Neeme Põder/ õp Maris Vaher/õp Igor Kaasik)
Süvendatud õpe: Hermann Hesse "Stepihunt" või "Narziss ja Goldmund"; Karl Ristikivi "Hingede öö" või "Rohtaed või "Imede saar"; August Gailit "Leegitsev süda".
Baaskursus: üks Erich Maria Remarque’i või Ernest Hemingway teos; kolm Friedebert Tuglase novelli õpetaja antud valikust; August Gailit “Ekke Moor”.
Suunakursus “Kirjandus ja ühiskond II” (õp Sanne Haab): Aldous Huxley “Hea uus ilm”; Hermann Hesse “Siddhartha”.
12. klass
Kirjandus 5 “Uuem kirjandus” (õp Neeme Põder)
Süvendatud õpe: Milan Kundera „Olemise talumatu kergus“ või Dag Solstad “Ujedus ja väärikus”; Viivi Luik „Varjuteater“ või Tõnu Õnnepalu „Mandala“; Gabriel Garcia Marquez „Sada aastat üksildust“.
Baaskursus: Dag Solstad "Ujedus ja väärikus", Viivi Luik "Varjuteater", kolm Mehis Heinsaare novelli vabal valikul.
Kirjandus 6 “Kirjanduse tüvitekstid” (õp Tiina Veismann)
Baaskursus: A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus“ II osa; William Shakespeare „Hamlet“; Moliére „Misantroop“.
Süvendatud õpe: A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus“ II osa; W. Shakespeare „Hamlet“; J.W. Goethe „Faust“; M. Bulgakov „Meister ja Margarita“.
Suunakursus “Kirjandus ja ühiskond 3” (õp Maris Vaher): üks teos järgnevast valikust: Albert Camus „Katk“; Franz Kafka “Metamorfoos” või “Protsess”; George Orwell “1984”, Jaan Kross “Keisri hull”; Emil Tode “Piiririik”; lisaks üks kultuurilooline või ühiskonnakriitiline essee eesti autorilt (õpetaja antud valikust).