Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus Gümnaasium Täna, 22.veeburaril 2023.aastal tähistab oma 100.sünnipäeva meie armas õde Mary.

Täna, 22.veeburaril 2023.aastal tähistab oma 100.sünnipäeva meie armas õde Mary.

Palju õnne!

Õde Mary Venard sündis Kansase osariigis Ameerika Ühendriikides. 1941.aastal ühines ta Pühima Vere Ordu nunnadega ning 1949.aastal tuli ta Helsinkisse, kus õed olid rajanud Helsinki Inglise kooli. Seal töötas ta kuni pensionini õpetajana ja noorema kooliastme juhina ning koostas inglise keele õppekavasid. Oma 70. sünnipäeva tähistamise eest põgenes ta meie juurde Tallinna ning väljateenitud pensionipõlve asemel otsustas hoopis alustada aktiivset tööd ja teenimist Eestis.

Ta hakkas õpetama inglise keelt, õpetades enda kõrval välja õpetajad. Ühiselt joonistati ja kleebiti  kokku esimesed õppematerjalid. Nii see kõik algas. Kui me VHKs juba ise hakkama saime, siirdus õde Mary Tartusse ja hakkas tööle Tartu Katoliku koolis. Nüüdseks Miikaeli Ühendusele kuuluva õppekava alusel saavad lapsed inglise keele selgeks Vanalinna Hariduskolleegiumis, Püha Miikaeli Koolis, Kohila Mõisakoolis, Tallinna Toomkoolis, Püha Johannese koolis, Tartu Katoliku koolis ja Tartu Erakoolis. Loeme siiani hoolega õde Mary kirjutatud õppekava kaustasid ja peame meeles, kuidas tema oma tööd tegi, et ikka õigel teel püsiksime.

Koolitööst vaba aja pühendas õde Mary heategevusele. Ta kogus annetusi, organiseeris tugiperesid, kirjutas projektitaotlusi oma kloostri fondile ja vahendas suuri rahvusvahelisi projekte. Õde Mary ning tema sõprade ja endiste õpilaste toel jõudis abi paljude laste, perede ja vanade inimesteni üle Eesti. Näiteks lõime tema eestvedamisel VHKs võimalused nägemispuudega laste õpetamiseks ja see jätkub tänaseni.

Reedel, 17.veebruaril toimus Helsinkis Inglise koolis õde Mary 100.juubeli tähistamine ja tema teelesaatmise pidu. Õde Mary lendas pühapäeval tagasi oma kodumaale, oma kloostrisse O’Fallonis Missouri osariigis. Pildid sellest sündmusest on VHK kodulehel galeriis http://galerii.vhk.ee/pildid/index.php?/category/913

Õde Mary 100.juubeliks andsime välja raamatu lugude ja fotodega tema tegevusest Eestis “Sister Mary and I. 100th Birthday Edition”, mille viisime talle sünnipäevakingiks. Raamatuga saab tutvuda VHK raamatukogudes.

Kersti Nigesen:

“Õde Mary osa meie kooli kujunemises on olnud hindamatu. Palju muutis inglise keele programm ning meie laste arusaama endast ja maailmast toetab Õde Mary poolt loodud usuõpetuse kava. Aga rohkem kui need, meie kooli nägu nii oluliselt kujundanud õppekavad muutis kooli tema olek, mis kujundas arusaama õpetajaks olemisest nii minule kui ka kogu meie kogukonnale.”

Õnnistagu Looja õde Maryt ja tema tegemisi!

Tegevused dokumentidega