Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus uudised Püha Nikolause päeval, 6. detsembril avati Tallinna vanalinnas jõulusõimede näitus

Püha Nikolause päeval, 6. detsembril avati Tallinna vanalinnas jõulusõimede näitus

Vene, Apteegi ja Munga tänava akendele on välja pandud ligi 40 jõulusõime

Lisaks koolides ja kogudustes valmistatud sõimedele saab näha ka uhket lossikujulist Krakowi jõulusõime, Ukraina Kultuurikeskuses valmistatud jõulusõime ja eesti jõulusõimemeistrite kätetööd. Jõulusõimed on välja pandud Vene, Munga ja Apteegi tänava kohvikute, poodide, käsitöökodade ja koolimajade ning Õpetajate Maja akendele, kokku võtab väljapanek enda alla ligi nelikümmend akent. Tallinna kommunaalamet ja Kadrioru park on lisanud tänavale pidulikkust kuuskede ja valgusinstallatsioonidega.

Näituse korraldajad loodavad, et kaunilt kujundatud ja valgustatud vaateakendega jõulusõimede tänav on omamoodi alternatiiv kaubanduslikele jõuludele, sest toob esile nende pühade tegeliku sõnumi.

Näitus jääb avatuks 16. jaanuarini 2017.

"Aktuaalne kaamera" jõulusõimede näitusest

Pilte näituse avamisest

Näitus sai teoks tänu heale koostööle ja toetavale suhtumisele, mille eest täname:

Kohvikud Reval Café ja Josephine, restoranid RIBE ja SPOT, Tallinna Õpetajate Maja, hotell Telegraaf, Kunstiaken, Labora, OM Bohem Teetuba, Theatrum, Rooma-Katoliku kirik, Tallinna Kommunaalamet, Kadrioru Park, Tallinna Kesklinna Valitsus, Poola Vabariigi Suursaatkond, Haridus- ja Teadusministeerium

 

Tähistades 2015. aastal kaheksa sajandi möödumist Liivimaa nimetamisest Maarjamaaks, kutsusisid Maarjamaa Haridusselts ja Vanalinna Hariduskolleegium aasta tagasi avalikkust üles tuletama meelde vana jõulutraditsiooni –  valmistama advendiajaks lastega jõulusõimi ja osalema jõulusõimede näitusel Tallinna Ladina kvartalis.  Mõttes oli, et see kaunis ja paljudes riikides tänapäevani elujõuline komme võiks taaselustuda ka Eestimaa kodudes ja avalikus ruumis. Kuna näitus sai väga palju positiivset vastukaja, otsustati muuta see traditsiooniks.

Tallinna kesklinna valitsus tõstis jõulusõimede näitust esile ka 2015. aasta haridusteo auhinnaga.

Pilte eelmise aasta näitusest saab näha Vanalinna Hariduskolleegiumi kodulehel: http://galerii.vhk.ee/pildid/index.php?/category/576Jõulusõime valmistamine eeldab laste ja vanemate/õpetajate ühistööd, mille käigus saab kujundada nii praktilisi oskusi, kannatlikkust kui meeskonnatunnet, aga samuti rääkida lastega olulistel teemadel, perekonna tähtsusest, jõuluevangeeliumist, näidata Petlemma sündmusest eri aegadel loodud kunstiteoseid jne – seega annab jõulusõimede valmistamine hea võimaluse nii esteetiliseks kui väärtuskasvatuseks.

Jõulusõime figuure võib teha paberist, puust, savist, riidest, soola- või piparkoogitaignast - võimalusi on lõputu hulk. Oleme koostanud veebipõhise õppematerjali, mis sisaldab ülevaadet traditsiooni olemusest ja tähendusest, eri maade esindajate kirjeldusi ja isiklikke mälestusi oma maa jõulusõimede traditsioonist (Prantsuse, Poola, Tšiili, Eesti); juhtnööre sõimede valmistamiseks (autoriteks aastaid jõulusõimede valmistamisega tegelenud Ene Mellov ja Triin Sarapik-Kivi) ning pilte eri kultuurides ja erinevates tehnikates valmistatud jõulusõimedest.

http://www.vhk.ee/uudised/joulusoimede-traditsioon-meil-ja-mujal

ETV Lastetuba tegi jõulusõimedest ka saate: http://lastejaam.err.ee/saade/lastetuba/#etv2-lastetuba-meisterdame-joulusoime

Tegevused dokumentidega